Logo

RSS Print

Nordisk Film titles

Genre Title  Title (UK) Director Year

Country

Feature film Den 12. Mann 12th Man Harald Zwart 2017 NO
Feature film En frygtelig kvinde A Horrible Woman Christian Tafdrup 2017 DK
Feature film Den Utrolige Historie om den Kæmpestore Pære The Incredible Story of the Giant Pear
Philip Einstein Lipski, Jørgen Lerdam & Amalie Næsby Fick
2017 DK
Feature film* Aldrig mere i morgen Never Again a Tomorrow Birger Larsen 2017 DK
TV-series Joe Tech Joe Tech Thomas Daneskov 2017 DK
Documentary Prins Henrik og Østens guld
Anna von Lowzow
2017 DK
Documentary Knud Rasmussen - den store fortryller
Anna von Lowzow & Lene Borch Hansen
2017 DK
Feature film Klassefesten 3: Dåben The Reunion 3 Birger Larsen 2016 DK
Feature film* Kongens Nei The King's Choice Erik Poppe 2016 NO
Feature film* Sameblod Sameblod Amanda Kernell 2016 SE
Feature film Forældre Parents Christian Tafdrup 2016 DK
Feature film* De Standhaftige Walk With Me Lisa Ohlin 2016 DK
Feature film* Birkebeierne The Last King Nils Gaup 2016 NO
TV-Serie Beck 34 - Sista dagen
Jörgen Bergmark 2016 SE
TV-Serie Beck 33 - Vägs ande
Jörgen Bergmark 2016 SE
TV-Serie Beck 32 - Steinar
Mårten Klingberg 2016 SE
TV-Serie Beck 31 - Gunvald
Mårten Klingberg 2016 SE
Feature film Under Sandet Land of Mine Martin Pieter Zandvliet 2015 DK
Feature film Al Medina Al Medina Omar Shargawi 2015 DK
Feature film Nøgle Hus Spejl Key House Mirror Michael Noer 2015 DK
Feature film Krigen A war Tobias Lindholm 2015 DK
Feature film Rosita Rosita Frederikke Aspöck 2015 DK
Feature film* Mennesker bliver spist People Get Eaten Erik Clausen 2015 DK
Feature film 9. April April 9th Roni Ezra 2015 DK
Feature film Beck 30 - Sjukhusmorden   Stephan Apelgren 2015 SE
Feature film Beck 29 - Invasionen   Stephan Apelgren 2015 SE
Feature film Beck 28 - Familjen   Mårten Klingberg 2015 SE
Feature film Beck 27 - Rum 302   Mårten Klingberg 2015 SE
Feature film*  Testament of Youth Testament of Youth James Kent  2015  GB 
Short film Afvej   Malou Reymann 2015 DK
TV series Mord uden grænser The Team Kathrine Windfeld 2015 DK
TV series* Arne Dahl (2x10 episoder)   Jörgen Bergmark m.fl. 2015 SE
Feature film* Når dyrene drømmer When Animals Dream Jonas Alexander Arnby 2014 DK
Documentary Man Siger Ikke Nej Til Asger!   Anna von Lowzow 2014 DK
Feature film Kapgang Speed Walking Niels Arden Oplev 2014 DK
Feature film Kartellet The Cartel Charlotte Sachs Bostrup 2014 DK
Feature film Klassefesten 2 - begravelsen The Reunion - The Funeral Mikkel Serup 2014 DK
Documentary Gud, Konge og Fædreland   Anna von Lowzow 2014 DK
Feature film Sorg og Glæde Sorrow and Joy Nils Malmros 2013 DK
Feature film Olsen Banden på dybt vand The Olsen gang in Deep Trouble Jørgen Lerdam 2013 DK
Feature film* Spies og Glistrup Sex, Drugs & Taxation Christoffer Boe 2013 DK
Feature film Nordvest Northwest Michael Noer 2013 DK
Feature film Skytten The Shooter Annette K. Olesen 2013 DK
Feature film Kon-Tiki Kon-Tiki Joachim Rønning, Espen Sandberg 2013 NO, DK
Feature film Kapringen A Hijacking Tobias Lindholm 2012 DK
Feature film Labrador Out of Bounds Frederikke Aspöck 2012 DK
Feature film Klassefesten The Reunion Niels Nørløv 2011 DK
Feature film Dirch A Funny Man Martin Pieter Zandvliet 2011 DK
Feature film* Mennesker i solen   Per-Olav Sørensen 2011 NO 
Short film Hvem brænder børnene i helvede? Man in Space Child in Hell Peter Bækkel 2011 DK
Short film Tro, Håb og Sex   Emma Balcázar 2011 DK
Documentary De kongelige juveler   Anna von Lowzow 2011 DK
Feature film Karla og Jonas Karla and Jonas Charlotte Sachs Bostrup 2010 DK
Feature film Olsen Banden på de bonede gulve Olsen Gang gets polished Jørgen Lerdam 2010 DK
Feature film R R Michael Noer, Tobias Lindholm 2010 DK
Feature film Parterapi Therapy Kenneth Kainz 2010 DK
Feature film Olsen Banden Jr. Mestertyvens skatt   Arne Lindtner Næss 2010 NO
Feature film Beck 26 - Levande Begravd   Harald Hamrell 2010 SE
Feature film* Det Erotiske Menneske The Erotic Human Jørgen Leth 2010 DK
Short film Headphone Silence   Anna Zakrisson 2010 SE
Feature film Old Boys Old Boys Nikolaj Steen 2009 DK
Feature film Superbror Super Brother Birger Larsen 2009 DK
Feature film Headhunter Headhunter Rumle Hammerich 2009 DK
Feature film Kærestesorger Aching Hearts Nils Malmros 2009 DK
Feature film Karla og Katrine Karla and Katrine Charlotte Sachs Bostrup 2009 DK
Feature film Olsenbanden jr. Det sorte gullet   Arne Lindtner Næss 2009 NO
Feature film Beck 25 - I stormens öga   Harald Hamrell 2009 SE
Feature film* Kongen af ping pong The King of Ping Pong  Jens Jonsson  2009  DK 
Short film Monster   Jonas Westbom 2009 SE
TV series Manden med de gyldne ører   Simon Bonde, Michael Spooner 2009 DK
Feature film To Verdener Worlds Apart Niels Arden Oplev 2008 DK
Feature film Kurt blir grusom Kurt Turns Evil Rasmus A. Sivertsen 2008 DK, NO
Feature film  SOS Svartskjær SOS: Summer of Suspense Arne Lindtner Næss 2008 NO 
Feature film Ulvenatten Night of the Wolf Kjell Sundvall 2008 NO
Feature film Respekt   Johannes Joner 2008 NO
Feature film* Reykjavík Rotterdam  Reykjavik-Rotterdam
Óskar Jónasson  2008  IS 
TV series Rocky  Rocky  Martin Kellerman 2008 SE 
TV series* Maria Wern (4 episoder) Maria Wern: Fatal Contamination Erik Leijonborg  2008  SE 
Documentary P.S. Krøyer - sikken fest   Anna von Lowzow 2008 DK
Short film En forelskelse   Christian Tafdrup 2008 DK
Short film Pusling Crybaby Christina Rosendahl 2008 DK
Feature film Comeback Comeback Ulrik Wivel 2008 DK
Feature film* Det perfekte kup The Perfect Heis  Dennis Petersen 2008  DK 
Feature film* Frode - og alle de andre rødder  Frode and all the other rascals Niels Christian "Bubber" Meyer  2008  DK 
Feature film  Karlas kabale Karla's Game  Charlotte Sachs Bostrup  2007 DK 
Feature film  Til døden os skiller  With Your Permission
 Paprika Steen  2007 DK 
Feature film Den sorte Madonna  The Black Madonna  Lasse Spang Olsen  2007  DK 
Feature film* Jungledyret Hugo 3 - Fræk, Flaber og Fri Jungo goes bananas: Jungo III Flemming Quist Møller  2007 DK 
Feature film  Kollegiet Room 205  Martin Barnewitz  2007  DK 
Feature film Titanics ti liv The Ten Lives of Titanic the Cat Grethe Bøe 2007  NO 
Feature film Olsenbanden jr. Sølvgruvens hemmelighet   Arne Lindtner Næss  2007  NO 
Documentary  Ghosts of Cité Soleil  Ghosts of Cité Soleil Asger Leth  2007  DK 
Feature film Den man älskar   Åke Sandgren 2007 SE
Feature film Beck 24 - I Guds namn   Kjell Sundvall 2007 SE
Feature film Beck 23 - Det tysta skriket   Harald Hamrell 2007 SE
Feature film Beck 22 - Den svaga länken   Harald Hamrell 2007 SE
Feature film Beck 21 - Den japanska shungamålningen   Kjell Sundvall 2007 SE
Feature film* Veðramót The Quiet Storm  Guðný Halldórsdóttir  2007  IS 
Feature film* Underbar och älskad av alla Wonderful and Loved by All  Hannes Holm  2007  DK, NO 
Feature film* Shrooms  Schrooms  Paddy Breathnach 2007  UK 
Feature film* Linas kvällsbok Bitter Sweetheart  Hella Joof  2007  SE 
TV series Mr. Poxycat & Co.   Nikolaj Lie Kaas 2007 DK
Feature film Sprængfarlig bombe  Clash of Egos  Tomas Villum Jensen 2006 DK 
Feature film Supervoksen  Triple Dare  Christina Rosendahl 2006 DK 
Feature film  Lotto  Lotto  Peter Schrøder 2006  DK 
Feature film Mirakel Miracle Thomas Kaiser  2006  NO 
Feature film  Olsenbanden jr. på Cirkus   Arne Lindtner Næss  2006  NO 
Feature film Beck 20 - Advokaten   Kjell Sundvall 2006 SE
Feature film Beck 19 - Gamen   Kjell Sundvall 2006 SE
Feature film Beck 18 - Flickan i jordkällaren   Harald Hamrell 2006 SE
Feature film Beck 17 - Skarpt läge   Harald Hamrell 2006 SE
Feature film Babas bilar   Rafael Edholm 2006 SE
Feature film* Mýrin Jar City  Baltasar Kormákur  2006  DK 
Feature film* Kill Your Darlings Kill Your Darlings  Björne Larson  2006  SE 
Feature film* Johnny Was Johnny Was  Mark Hammond 2006  UK 
Feature film* Tusenbröder - återkomsten Brothers: The Return
Erik Leijonborg  2006  SE 
Short film Helmer og søn   Søren Pilmark 2006 DK
Short film Dear God   Lise Birk Pedersen 2006 DK
Feature film  Fluerne på væggen  Flies on the wall   Åke Sandgren 2005 DK
Feature film Ambulancen  Ambulance  Laurits Munch-Petersen  2005  DK 
Feature film Den store dage  The Big Day  Morten Arnfred  2005  DK 
Feature film Unge Andersen  Young Andersen  Rumle Hammerich  2005  DK 
Feature film Anklaget  Accused  Jakob Thuesen  2005  DK 
Feature film*  Pusher 3 - Im the angel of death  Pusher III  Nicolas Windin Refn  2005  DK 
Feature film Venner for livet  Finding Friends  Arne Lindtner Næss
2005  NO
Feature film En folkefiende  An Enemy of the People  Erik Skjoldbærg  2005  NO 
Feature film* Peddersen & Findus 3 - Nissemaskinen   Jørgen Lerdam, Anders Sørensen  2005  DK, SE 
Feature film* Doxa  Doxa  Leif Magnusson 2005  SE 
Feature film* Opbrud  The Jewish Toy Merchant  Jacob Grønlykke 2005  DK 
Feature film* Som man bäddar... Double Shift  Maria Essen  2005  SE 
Documentary  Overcoming  Overcoming  Tómas Gislason  2005  DK 
Short film Aarhus   Jørgen Leth 2005 DK
Short film Kort film om tro   Nikolai Østergaard 2005 DK
Feature film Percy, Buffalo Bill & jag   Anders Gustafsson 2005 SE
Documentary Karen Blixen - Out of This World   Anna von Lowzow 2005 DK
Feature film* Pusher II With blood on my hands - Pusher II Nicolas Windin Refn 2004 DK
Feature film Tid til forandring  What's wrong with this picture  Lotte Svendsen  2004  DK 
Feature film Terkel i knibe   Terkel in Trouble  Stefan Fjeldmark, Kresten Vestbjerg Andersen & Thorbjørn Christoffersen  2004  DK 
Feature film
Lad de små børn  Aftermath  Paprika Steen  2004  DK 
Feature film Olsenbanden jr. på rocker'n    Arne Lindtner Næss 2004  NO 
Feature film* Bombay Dreams  Bombay Dreams  Lena Koppel 2004  SE 
Feature film Babylonsjukan   Daniél Espinosa 2004 SE
Feature film Reconstruction Reconstruction Christoffer Boe 2003 DK
Feature film Lykkevej Move Me Morten Arnfred 2003 DK
Feature film En som Hodder Someone Like Hodder Henrik Ruben Genz 2003 DK
TV series Forsvar (29 afsnit)   Niels Arden Oplev, Morten Arnfred, Henrik Ruben Genz, Claus Bjerre, Jannik Johansen, Niels Gråbøl, Morten Køhlert 2003 DK
Documentary En kongelig familie   Anna von Lowzow 2003 DK
Feature film Mot Moskva   Runar Hodne & Jo Strømgren 2003 NO
Feature film Ulvesommer Wolf Summer Peder Norlund 2003 NO
Feature film Olsenbanden jr. Går under vann   Arne Lindtner Næss 2003 NO
Feature film
Jeg er Dina I am Dina Ole Bornedal 2002 DK, NO, SE
Feature film At kende sandheden Facing the Truth Nils Malmros 2002 DK
Short film Begravelsen   Pia Bovin 2002 DK
Feature film Beck 16 - Sista vittnet   Harald Hamrell 2002 SE, DK, NO
Feature film Beck 15 - Pojken i glaskulan   Daniel Lind Lagerlöf 2002 SE, DK, NO
Feature film Beck 14 - Annonsmannen   Daniel Lind Lagerlöf 2002 SE, DK, NO
Feature film Beck 13 - Okänd avsändare   Harald Hamrell 2002 SE, DK, NO
Feature film Beck 12 - Enslingen   Kjell Sundvall 2002 SE, DK, NO
Feature film Beck 11 - Kartellen   Kjell Sundvall 2002 SE, DK, NO
Feature film Bjergkuller Mountain Craze Kari Vidø 2002 DK
Feature film Olsen Banden Junior Olsen Gang Junior Peter Flinth 2002 DK
Feature film Beck 10 - Mannen utan ansikte   Harald Hamrell 2001 SE, DK, NO
Feature film Beck 9 - Hämndens pris   Kjell Sundvall 2001 SE, DK, NO

*Co-production