1917
Nordisk Film Distribution

Første Verdenskrigsdramaet 1917 får premiere i Danmark, 2. januar 2020, som første land uden for USA

10.12.2019

Mesterinstruktøren Sam Mendes (Skyfall, Spectre og American Beauty) er tilbage med Første Verdenskrigsdramaet 1917 – der af internationale medier kaldes den hidtil bedste krigsfilm siden Steven Spielbergs Saving Private Ryan – og Nordisk Film Distribution kan i dag afsløre at filmen eksklusivt får premiere i Danmark d. 2. januar 2020 – som det første land uden for USA.

De danske biografgængere får en ekstra julegave når de før briterne, tyskerne, franskmændene, ja før alle andre end amerikanerne, kan opleve Første Verdenskrigsdramaet 1917 i de danske biografer. Kun amerikanerne får mulighed for at se filmen før, da de har premiere 1. juledag i år.

Den internationale presse er ikke i tvivl og kalder 1917 for den bedste krigsfilm siden Spielbergs nyklassiker Saving Private Ryan samt den rene filmmagi (Forbes). I går blev Golden Globe-nomineringerne offentliggjort og med hele tre nomineringer, Bedste film – drama, Bedste instruktør til Sam Mendes og Bedste originale score til Thomas Newman, er der god grund til at glæde sig til 2. januar 2020!
 
1917 roses for sin intense historie, hvor publikum kommer helt tæt på to unge britiske soldater, Scofield og Blake, og deres kamp for at forhindre et forestående angreb på over 1600 britiske soldater. Den legendariske, oscarvindende filmfotograf Roger Deakins og instruktør Sam Mendes har i fællesskab skabt en åndeløs spændende film, der giver fornemmelsen af at være indspillet som én lang, kontinuerlig optagelse. Kameraet forlader aldrig vores to hovedpersoner hvilket resulterer i en mageløs, intens filmoplevelse, hvor publikum er med i skyttegravene i Scofield og Blakes kamp for at forhindre en massakre.
 
Med en score på 92 % på rottentomatoes.com ser 1917 ud til at falde i rigtig god jord hos de internationale anmeldere. Filmen har udover Golden Globe-nomineringerne modtaget adskillige nomineringer til flere amerikanske filmpriser, hvilket tyder godt for filmens chancer for at blive oscarnomineret.


Handlingen

Da Første Verdenskrig er på sit højeste kastes de to unge britiske soldater, Scofield (George MacKay, kendt fra Captain Fantastic) og Blake (Dean-Charles Chapman, kendt fra Game of Thrones) udi en tilsyneladende umulig mission.
I et kapløb mod tiden må de krydse fjendtligt territorie for at levere en besked, der vil forhindre et altødelæggende angreb på hundredvis af britiske soldater – heriblandt Blakes egen bror.
1917 er instrueret af oscarvindende Sam Mendes – kendt for American Beauty samt James Bond filmene Skyfall og Spectre. I de øvrige roller ses stjerner som Benedict Cumberbatch, Richard Madden, Colin Firth og Mark Strong.